Które czynniki uwzględnić przy wyborze oczyszczalni ścieków?

Najważniejszym czynnikiem, pod względem którego będziemy wybierać oczyszczalnie ścieków jest oczywiście wielkość działki. Im większa działka to, tym większe możliwości do zainstalowania odpowiedniego urządzenia oczyszczającego ścieki. Zawsze, gdy będziemy chcieli wybrać oczyszczalnie drenażowe albo hydrofitowa to musimy mieć na zdecydowanie większy teren droga zagospodarowania. Z kolei, gdy mamy mały teren to najlepszym rozwiązaniem będą oczyszczalnie tlenowe.

Czy grunty są ważne przy instalacji oczyszczalni?

przydomowe oczyszczalnie ścieków w PoznaniuZawsze decydując się na oczyszczalnie ścieków, musimy dokładnie sprawdzić jakie grunty występują na naszej działce. Możemy napotkać te, które są w wysokim stopniu przepuszczalne albo gdzie poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. W przypadku kiedy mamy bardzo wysoki poziom wód to montaż oczyszczalni drenażowych jest praktycznie niemożliwe, ponieważ musimy tutaj dostosować się do przepisu, który mówi o tym, iż taka oczyszczalnia powinna być zainstalowana przynajmniej półtora metra od dla wód gruntowych. Można by taką instalację zamontować, ale będzie trzeba wtedy wykonać odpowiednie zabudowania i będzie to drogie, dlatego wielu inwestorów rezygnuję z takiego rozwiązania. Bardzo popularne w ostatnich czasach stały się biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków w Poznaniu. Oczyszczalnie mogą być również instalowane pod względem stopnia oczyszczania ścieków. Kolejnym czynnikiem jest ukształtowanie terenu i pochylenie działki. Musimy również dokładnie sprawdzić drogi dojazdowe, a także nawet strony świata. Dodatkowo musimy uwzględnić usytuowanie działki względem różnych cieków wodnych takich jak jeziora i stawy albo potoki i strumienie. Gdzie najczęściej pozbywamy się ścieków z oczyszczalni? Prawo zezwala nam na zrzut ścieków do zbiornika wodnego lub otwartych wód przepływowych. Możemy również wykorzystać zrzutu do gruntów i najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest studnia chłonna. Za budowę oczyszczalni ścieków zapłacimy nieco więcej niż za firmę, która wywozi nieczystości oraz opróżniania szamba, ale w późniejszym rozliczeniu długofalowym wyjdzie nam, że na takie inwestycji bardzo dobrze wyszliśmy i sporo zaoszczędziliśmy.

Na początek powinniśmy określić jakiej wielkości przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie dla nas wystarczająca. Najczęściej jeden mieszkaniec generuje nam około 150 l ścieków na dobę. Trzeba tutaj jednak będzie uwadze, że dodatkowo będą nam dochodzić zużycia wody przy praniu oraz gotowaniu, a także zmywaniu i innych czynnościach, w których wykorzystuje się wodę. Zawsze przy budowie oczyszczalni w domu jednorodzinnym powinniśmy zamontować zbiornik nieco większy niż wyszło nam to z obliczeń.

Które czynniki uwzględnić przy wyborze oczyszczalni ścieków?
Przewiń do góry