Maszyny do analizy cząstek

 

Rozwój wszelkiego rodzaju analiz chemicznych jest możliwy, ponieważ towarzyszy mu ciągły postęp technologii i unowocześnianie urządzeń, które na to pozwalają. Wszystkie powstałe dotychczas nanotechnologie są idealnym przykładem na to, jak ogromne znaczenia w życiu człowieka ma nauka. Dzięki niej możemy lepiej rozumieć otaczający nas świat, a tym samym w bardziej optymalny sposób wykorzystać jego elementy do realizowania naszych potrzeb. Niezwykle istotną rolę ma poznawanie wielkością cząstek, z których zbudowany jest nasz świat.

Urządzenia do badania cząstek

analizator cząstekPoznawanie świata jest możliwe dzięki specjalnej aparaturze, w którą wyposażone są specjalne laboratoria chemiczne. Największy rozwój takich technologii nastąpił oczywiście w medycynie, jednak inne branże również nie zwalniają kroku. W każdej branży, w której tworzywa i materiały naturalne mają ogromne znaczenie stosuje się taki przyrząd jak analizator cząstek. Jest to urządzenie, w którym umieszcza się wcześniej przygotowaną próbkę i bada. Na podstawie badań możemy określić z jakimi cząstkami mamy do czynienia. W zależności od rodzaju próbki, wyróżniamy dwa rodzaje analizatorów cząstek. Pierwszą grupą są urządzenia działające „na sucho”. Ich zastosowanie nie obliguje nas do przygotowania roztworu danego materiału. Umożliwiają one badanie suchych proszków o wielkości ziaren od 0,1 mikrometrów nawet do 20 mm. Są to więc urządzenia, które badają materiały o dość dużym uziarnieniu. Do bardziej precyzyjnych prac używany jest analizator cząstek „na mokro”. W takim przypadku, w pierwszej kolejności musimy stworzyć roztwór, który na dalszym etapie umieszczamy w maszynie. Substancją rozpuszczającą, w zależności od potrzeb, może być woda, alkohol lub rozpuszczalnik organiczny. Rodzaj, który wybierzemy jest zależny tylko i wyłącznie od materiału, który chcemy badać i tego, w jaki sposób będzie reagował z poszczególnymi substancjami. Analizator cząstek do badań w płynie jest znacznie skuteczniejszy niż jego poprzednik. Laser mierzy bowiem wielkość cząstek nawet dziesięć razy mniejszych niż w przypadku badania optycznego.

Dobór odpowiedniego urządzenia zależy od naszych potrzeb. Jeśli mamy dopiero w planach otwarcie własnego laboratorium, które będzie wsparciem procesów produkcyjnych, powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty. Najlepiej, żeby osoba ta miała pojęcie o nowoczesnych technologiach chemicznych i ich zastosowaniu do danych badań. Odpowiednie wyposażenie jest bowiem kluczem do sukcesu. Ponieważ sprzęt i urządzenia do laboratorium są bardzo kosztowne, z całą pewnością planując jego założenie powinniśmy być przygotowani na spory wydatek.

 

Maszyny do analizy cząstek
Przewiń do góry