Na czym polega rola Scrum Mastera?

Jeśli ktoś chce spełnić jakąś przeznaczoną mu rolę, to najpierw musi zrozumieć na czym dokładnie ona polega. Podobnie jest w przypadku Scrum, który jest naprawdę skuteczny, jednak trzeba postarać się o to żeby dowiedzieć się z czym dokładni się tam zetkniecie  przypadku konkretnych ról. Tego rodzaju wiedza jest z pewnością czymś podstawowym, na czym może oprzeć się wszystko inne. Także zachęcam do przeczytania tego tekstu, który może okazać się przydatny.

Jaki powinien być Scrum Master?

scrum master - certyfikatJak wiadomo jest kilka ról w przypadku Scrum, jednak najczęściej ludzie nie rozumieją na czym dokładnie polega rola Scrum Mastera. Nie można zaprzeczyć że jest to ktoś niesamowicie istotny. Ogółem chodzi tu o to by dbał, żeby działania całego zespołu były zgodne z założeniami Scrum, co w przypadku całego projektu ma niebagatelne znaczenie. Dzięki niemu nie będzie żadnych odchyleń od konkretnej ścieżki. Ktoś taki powinien starać się zorientować w tym jakie potrzeby mają konkretne osoby  zespole, a przy tym wspierać ich w tym. Jest to naprawdę konieczne. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym że Scrum Master to nie jest ktoś kto powinien być agresywny i dominujący, trzeba się raczej wykazywać empatią i wspierać ludzi w ich rozwoju. To właśnie tego rodzaju działanie jest najbardziej pożądane w przypadku roli Scrum Mastera. Trzeba jednak pamiętać o tym że nie chodzi o wyręczanie ludzi w ich obowiązkach, to byłby raczej spory błąd który jest często popełniany na samym początku bycia Scrum Masterem. Raczej pomaga pod względem organizacyjnym, a przy tym stara się przekazać wiedzę dotyczącą Scrum. Dzięki temu można spodziewać się że ludzie będą o wiele lepiej pracowali, gdy już zrozumieją na czym dokładnie polega to wszystko. Gdy człowiek zrozumie celowość danych działań, to wykonuje je o wiele lepiej, niż gdyby miało to być coś kompletnie mechanicznego i bezmyślnego. Także jak widać naprawdę dużą empatią musi wykazywać się Scrum Master – Certyfikat ukończenia kursu do tej roli jest oczywiście czymś koniecznym. Można się wtedy spodziewać że dana osoba rozumie na czym dokładnie polega Scrum, a co za tym idzie będzie mogła odpowiednio wypełniać swoje obowiązki.

Trzeba przyznać że Scrum może być naprawdę przydatny, jednak trzeba zrozumieć co dokładnie ma on na celu. Dzięki temu można spodziewać się sporej efektywności całej pracy. Scrum Master jest więc kimś koniecznym, o ile zależy wam na jak najlepszych wynikach. Myślę że będziecie zadowoleni z pracy takiego człowieka, oczywiście o ile będzie on odpowiednio wykwalifikowany jeśli chodzi o to wszystko z czym ma styczność.

Na czym polega rola Scrum Mastera?
Przewiń do góry