Zakup niskich butów na górskie wędrówki

W nadchodzące wakacje letnie wybieramy się za znajomymi na urlop w Tatry. To będzie pierwszy mój wyjazd w góry od bardzo dawna, więc przed wyjazdem czeka mnie kompletowanie całego sprzętu. W związku z tym stworzyłam listę najbardziej potrzebnych rzeczy. W pierwszej kolejności kupiłam komplet bielizny termoaktywnej i spory plecak, w którym zmieści się prowiant na cały dzień. Zdecydowałam się też na zakup niskich butów na wędrówki w górach.

Wybór niskich butów na górskie wędrówki

niskie buty do wędrówek górskichNie od dziś wiadomo, że wygodne obuwie jest najważniejsze, kiedy wybieramy się na dłuższą wycieczkę lub spacer. Właśnie przez wzgląd na wygodę kupiłam niskie buty do wędrówek górskich. Ktoś może zapytać, dlaczego zdecydowałam się właśnie na niskie buty, stąd już spieszę z odpowiedzią. Klimat w naszym kraju zmienia się. Od kilku lat latem mamy temperatury przekraczające 30 stopni w cieniu. Zdecydowanie ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje stopa, jest dodatkowe jej ogrzanie przez założenie butów za kostkę! Niskie obuwie zapewni dużo lepszą wentylację. Dzięki temu stopy szybciej będą się regenerować i będziemy mieć pewność, że w dobrej kondycji dotrwamy aż do końca wyjazdu. Niskie obuwie w górach daje też lepszą kontrolę nad tym, jak stawiamy stopy podczas trudnych technicznie zejść. Taki but waży też znacznie mniej, a jest wyposażony zazwyczaj w tę samą, antypoślizgową podeszwę. Te dwa elementy będą istotne szczególnie, kiedy zaczniemy odczuwać pierwsze oznaki zmęczenia. Niskie buty mają też tę oczywistą przewagę, że mają mniej miejsc, które potencjalnie mogą otrzeć stopę. Jadąc w góry, zakładamy, że będziemy bardzo dużo (zwykle codziennie) chodzić na wędrówki. Bolesne otarcia na stopach są więc ostatnią potrzebną nam rzeczą. Jeśli zdarzy się podczas urlopu dzień, w którym spadnie deszcz i zastanie nas na szlaku, będziemy mogli odkryć kolejną zaletę niskich butów. Oczywiście mają one mniej materiału niż buty za kostkę, przez co zdecydowanie łatwiej je wysuszyć, kiedy przemokną. Ostatnim argumentem, który jest szczególnie ważny w przypadku, gdy kompletuje się cały sprzęt jednorazowo, jest cena. Buty niskie są zazwyczaj sporo tańsze niż ich wysokie odpowiedniki. W sklepach dostępne są różne wzory i kolory takiego niskiego obuwia, stąd jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Widać więc, że wybór niskich butów na górskie wędrówki jest strzałem w dziesiątkę, gdy kompletujemy sprzęt przed urlopem w górach. Bardzo się cieszę, że już niedługo będę mogła przetestować ten zakup w praktyce. Jednak przed wyjazdem czeka nas jeszcze wybór noclegu, a to, obawiam się, może być znacznie większym problemem.

Zakup niskich butów na górskie wędrówki
Przewiń do góry