Czy da się wyleczyć z nerwicy?

W dzisiejszych czasach presja, jaka ciąży na każdym z nas jest niezwykle mocno odczuwalna głównie za sprawą mediów społecznościowych w których każdy z nas chce wypaść jak najlepiej. Nie tylko ze strony prywatnej, ale także zawodowej. Napięcie to może zrodzić wiele problemów w naszej psychice, w tym właśnie nerwicę.

Jak wyleczyć nerwicę?

terapia nerwic - krakówStresująca praca, wyścig szczurów, pogoń za pieniądzem i ta nieodzowna chęć, czy raczej narzucony przymus, bycia jak najlepszym nierzadko za zbyt wysoką cenę – wszystko to sprawia, że w pewnym momencie po prostu nie wytrzymujemy psychicznie i zaczynamy cierpieć na zaburzenia. Mogą one występować pod różnymi nazwami oraz różnymi objawami. U niektórych pojawia się nerwica natręctw, u innych zaburzenia odżywiania, jeszcze inni będą odczuwać symptomy związane z borderline. Istnieje wiele typów zaburzeń osobowości i naprawdę wiele powodów ich występowania. Najczęściej wywołane są właśnie silnym stresem lub pojawiają się w okresie dzieciństwa za sprawą problemów rodzinnych lub z rówieśnikami, a dopiero w późniejszych latach dają o sobie coraz bardziej znać. W leczeniu tego problemu pomoże nam terapia nerwic – Kraków posiada renomowane ośrodki w których możemy poddać się takiej terapii, albo indywidualnie, albo grupowo. Możemy zgłosić się do psychiatry lub psychoterapeuty w celu przeprowadzenia badań, wywiadu, a następnie postawienia diagnozy od której dalej będzie zależał dokładny charakter takiej terapii. Należy jednak pamiętać, że jej leczenie przeważnie wymaga czasu, więc powinniśmy się uzbroić w cierpliwość i zrozumienie dla samych siebie. Perspektywa, że nasze problemy jeszcze na jakiś czas z nami pozostaną może nas nieco zniechęcać, ale zamiast się odpuszczać powinniśmy podejść do tego w inny sposób wyobrażając sobie przyszłość w której pokonaliśmy nasz problem. Wówczas będziemy sobie wdzięczni za fakt, że udaliśmy się po pomoc, albo będziemy mocno żałować, że tego nie zrobiliśmy. Nieleczone zaburzenia nasilają się z biegiem czasu i nawet jeśli miewamy lepsze dni, nie powinniśmy liczyć na to, że pewnego ranka samoistnie one ustąpią. 

Pamiętajmy również, że leczenie nerwic polega przede wszystkim na psychoterapii. Oczywiście często równolegle z nią przyjmuje się leki, lecz mają one przede wszystkim nieco uspokoić nasze objawy utrudniające nam codzienność. Tabletki jedynie wyciszą nasze zaburzenia, ale nie pokonają ich za nas. Jeśli oparlibyśmy całe leczenie tylko na lekach, po ich odstawieniu wszystko wróciłoby do punktu wyjścia, a przecież nie na tym polega pomoc. 

Czy da się wyleczyć z nerwicy?
Przewiń do góry