Elastyczne kompensatory tkaninowe

Najczęściej wszelkiego rodzaju rury wykonywane są ze stali lub innych metali. Ze względu na to, że stop żelaza z węglem może uzyskiwać naprawdę wysokie parametry techniczne, chętnie korzystają z niego instalatorzy. Wykonanymi ze stali rurami możemy spokojnie transportować ciecze i gazy pod różnym ciśnieniem. Dzięki temu, że stal uplastycznia się w temperaturze ponad tysiąca stopni Celsjusza, rury można wykorzystać do odprowadzania lub doprowadzania substancji bardzo gorących, ponieważ nie uszkodzą one przewodów.

Łączniki elastyczne do rur stalowych

nowy łącznik elastycznyPomimo tak wielu zalet, układy stworzone tylko i wyłącznie z metalowych rur posiadają kilka wad. Po pierwsze nie tłumią drgań, a po drugie znacznie reagują na zmiany temperatury. Wiele dawniej wykonywanych, długich instalacji zostało uszkodzonych, ponieważ inżynierowie nie wzięli pod uwagę rozszerzalności cieplnej materiału. Nie mamy tutaj na myśli tylko wydłużania się przewodów w upalne dni, ale również ich gwałtowne skracanie podczas mrozów. W dzisiejszych czasach znaczenie łatwiej poradzić sobie z występowaniem tego rodzaju sił. Wystarczy zastosować nowy łącznik elastyczny, który w szczelny sposób będzie łączył poszczególne odcinki instalacji. Kompresory tkaninowe najczęściej zbudowane są z dwóch głównych podzespołów – metalowych łączników oraz wytrzymałego, elastycznego materiału. Do ich produkcji stosuje się między innymi: tkaniny poliestrowe, poliamidowe, silikatowe oraz ceramiczne. Charakteryzują się głównie tym, że posiadają znaczną wytrzymałość na pewne siły. Producenci oferują takie łączniki, które wytrzymują temperaturę nawet 1200 stopni Celsjusza i ciśnienie 3 bar. Te wartości są imponujące, zważywszy na to, że niewiele materiałów jest w stanie je uzyskać. Łączniki elastyczne znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych oraz standardowych systemach wentylacji. Ich popularność jest spowodowana głównie tym, że tłumią drgania oraz dzięki swojej elastyczności niwelują skutki rozszerzalności cieplnej układu, zabezpieczając w ten sposób rury przez wypaczeniem.

Wielu producentów oferuje wykonywanie łączników tego typu na zamówienie, jednak w standardowej ofercie najczęściej dostępne są układy, które sprawdzą się w większości przypadków. W przypadku znacznie obciążonych sieci można zastosować kompensatory harmonijkowe, które mają jeszcze większy zakres pracy niż standardowe układy. Bardzo popularne są również układy izolowane, które często stosuje się w elektrociepłowniach lub zakładach przemysłowych wykorzystujących gorącą parę lub ciecze.

Elastyczne kompensatory tkaninowe
Przewiń do góry