Ile kosztuje bursztyn?

Bursztyny to wyjątkowe kamienie wykorzystywane w jubilerstwie, które często znaleźć można samodzielnie. Na przeróżne okazy natrafić możemy w  czasie spacerów po wybrzeżu, mówi się, ze najlepszym okresem na poszukiwanie na poszukiwanie bursztynów jest wiosna i lato. Wtedy intensywne morskie fale, spowodowane gwałtownymi burzami i zbliżonymi zjawiskami atmosferycznymi wyrzucają na powierzchnię różnorakie obiekty, normalnie zalegające na morskich dnie. W takich kupach śmieci często znaleźć można właśnie bursztyny, dlatego im bardziej może pracuje, tym większe szanse na znalezienie jantaru.

Cena za gram bursztynu

bursztyn cena za gramPonieważ, jak wspomniano już wcześniej, bursztynów znajduje się na polskim wybrzeżu całkiem sporo, pojawił się niejako naturalnie rynek zbytu na te kamienie. Oczywiście jeżeli chodzi o bursztyn cena za gram może się różnić, dzieje się tak z wielu przyczyn. Po pierwsze zatem okazy wyjątkowo dorodne, o niezwykłej urodzie, nie będą prawdopodobnie wyceniane pod względem samej gramatury, należy przyjąć, iż jeden imponujący bursztyn o takiej samej masie co kilka mniejszych będzie znacznie więcej wart. Dzieje się tak przykładowo dlatego, ze generalnie takie duże, pięknie zachowane kamienie, w idealnym przypadku posiadające inkluzy lub inne ozdobne zanieczyszczenia, są coraz rzadsze. Cena takiego kamienia stanowi poniekąd zatem wartość niepowtarzalną, kształtującą się odmiennie w każdym przypadku indywidualnie. Poi drugie z takiego wielkiego bursztynu dobry jubiler może wyczarować prawdziwe cuda, które jeszcze wielokrotnie podniosą jego wartość. Oczywiście mniejsze okazy również są cenne, ale nie aż tak. Wykorzystuje się je do wyrobu biżuterii z drobnych elementów, każdy chyba widział przynajmniej raz w życiu wykonane z maleńkich bursztynów korale, którym mimo wszystko nie sposób było odmówić urody. Z bardzo malutkich odłamków, których nie da się wykorzystać do niczego innego, robi się przykładowo nalewki, zalewając kamyczki spirytusem. Podobno posiadają one bardzo dobry i duży wpływ na zdrowie.

Bursztyny to kamienie które od wieków miały wpływ na polską kulturę, od wieków również były w niej obecne. Ciężko byłoby chyba przykładowo znaleźć osobę, która nigdy nie słyszała żadnych legend o bursztynowej komnacie, a to tylko wierzchołek góry lodowej. Nasze babcie mają zwykle w domach pochowaną biżuterię z tego kamienia, który przez kilka dekad mniej popularny, aktualnie znowu wraca do łask i staje się szeroko wykorzystywany w jubilerstwie. Może warto zatem wybrać się nad morze i samodzielnie poszukać jantarów.

Ile kosztuje bursztyn?
Przewiń do góry