Pierwsze kroki w szyciu tkanin

Posiadanie własnej maszyny do szycia, może być bardzo przydatne. Jednak by z niej odpowiednio korzystać powinniśmy zapoznać się nie tylko z dostępnymi modelami, ale także z nićmi i materiałami. Każda tkanina inaczej się układa, wymaga innej obróbki i użycia różnych ściegów. W związku z tym przed rozpoczęciem swojej przygody z szyciem, warto wybrać się do krawcowej, lub po prostu do sklepu branżowego, w którym będziemy mogli porozmawiać z doświadczonymi ludźmi i zdobyć niezbędną wiedzę.

Jakie rodzaje tkanin wyróżniamy?

sztywne tkaniny powlekanePrzed wybraniem odpowiedniego materiału warto zastanowić się co chcemy uszyć. Jeśli dokonamy już wyboru, wtedy musimy zdecydować, czy chcemy by tkanina była matowa, czy może połyskująca, czy jej kolor zmienia się w zależności od ułożenia, a także czy będzie się ją dobrze prasować. Każdy czynnik jest ważny jeśli chcemy zrobić coś trwałego i jednocześnie zachwycającego. Osoby początkujące mogą skupić się na włóknach, które dzielimy na naturalne i chemiczne. Wśród tych pierwszych wyróżniamy bawełnę, kaszmir, jedwab, len a także wełną owczą i wielbłądzią. Drugie z kolei podzielimy na elastyczne, celulozowe, poliestrowe, poliamidowe i akrylowe. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. Jednak możemy połączyć je ze sobą i dzięki temu uzyskać włókno z nowymi właściwościami. Bawełna z wełną będzie miała na przykład mniejsze skłonności do gniecenia się. Przy tych wszystkich mieszkankach uzyskujemy nowe tkaniny, które możemy dzielić na jeszcze więcej grup. Wśród tzw. tkanin trzymających formę wyróżnimy bawełnianą z połyskiem, z nadrukiem, jeans elastyczny, len czy chociażby popelinę, którą stosuję się przy produkcji koszul i letnich sukienek. W tym wszystkim możemy również wymienić sztywne tkaniny powlekane, które zazwyczaj będą wodoodporne, sztuczne skóry i zamsze, z których głównie wykonuje się buty i dodatki do ubioru, oraz laminaty, które są połączeniem tkaniny z folią. Z tych ostatnich głównie szyje się kurtki dwustronne, płaszcze a także buty. Jeśli chcemy uzyskać efekt lejący i opływający najlepiej będzie uszyć sukienkę z atłasu, szyfonu, koronki lub satyny. Za to tiule, siatki i jedwabie dodadzą tkaninie objętości. Wszystkie te rodzaje są dostępne w sklepach branżowych, które powinniśmy znaleźć bez problemu w każdym mieście.

Przed rozpoczęciem szycia wymarzonej sukienki, bądź bluzki dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa z krawcową. Minie z pewnością dużo czasu zanim nauczymy się odpowiednio obszywać, czy łączyć dane tkaniny ze sobą, ale mając swoją maszyną na pewno staniemy się lepsi. Jeśli chcemy jeszcze bardziej rozwinąć nasze zdolności ciekawym pomysłem może być zapisanie się na kurs krawiecki. 

Pierwsze kroki w szyciu tkanin
Przewiń do góry