Przenośnik taśmowy w procesie produkcji

Wiele procesów wymaga transportu liniowego grupy produktów. Jeżeli odległość, na jaką musimy przenieść urobek jest niewielka, wtedy bardzo nieopłacalne jest przemieszczanie rzeczy za pomocą wózków lub pojazdów. W takich okolicznościach, najlepiej jest wykorzystać taśmociągi, które na stałe wpisały się zarówno w linie produkcyjne, jak i budownictwo, kopalnictwo i inne, pokrewne branże. W jaki sposób wykorzystuje się taśmy w procesach produkcyjnych?

Uniwersalne taśmociągi

przenośniki taśmoweTaśmociągi mogą być zasilane silnikiem spalinowym lub elektrycznych, albo działać przy pomocy sił grawitacji. Wybór odpowiedniego systemu napędowego jest zależny od tego, jakie są nasze oczekiwania w zakresie wydajności urządzenia. Wszystkie przenośniki taśmowe zawsze są zbudowane w podobny sposób. To właśnie na stalowej konstrukcji nośnej są zamontowane rolki, które napędzane są za pomocą silnika. Na nich najczęściej jest rozciągnięta taśma, na której leżą różne produkty. W zależności od branży i zastosowania, taśmociągi powinny być wyposażone w taśmy o różnych parametrach technicznych. Dobiera się je w zależności od materiału, który chcemy transportować, kąta nachylenia danego podnośnika oraz ciężaru elementów (czasami chcemy transportować elementy o dużym ciężarze objętościowym). Jeżeli bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie linie produkcyjne, musimy również pamiętać, aby dopasować rodzaj taśmy do danego procesu. Zupełnie inaczej będzie wykonany taśmociąg, którego zadaniem jest transport owoców i warzyw do segregacji, a inaczej ten, który odpowiada za proces mycia danych produktów. W ostatnich latach przenośniki taśmowe stały się nieodzownym elementem wielu linii produkcyjnych. Skąd bierze się takie podejście? Przede wszystkim z chęci usprawnienia konkretnych czynności i poprawienia wydajności zakładu. Pomyślmy, ile czasu zajęłoby przebranie warzyw w skrzynkach, następnie ich poukładanie na wózku transportowym, przewiezienie do stanowiska mycie, wyłowienie, kolejny raz poukładanie w pojemnikach i kolejny transport na kolejne stanowiska robocze i tak dalej.

Zamiast tak wielu czynności wykorzystuje się właśnie taśmociągi, które sprawiają, że cały proces produkcji przebiega znacznie sprawniej. Takie elementy wyposażenia ograniczają ilość zatrudnionych pracowników i przyspieszają proces produkcji, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów całego procesu, zwiększając zyski przedsiębiorstwa. Nie dziwi więc, że taśmy cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród wielu właścicieli firm i przedsiębiorstw.

Przenośnik taśmowy w procesie produkcji
Przewiń do góry