Różnorodność pasz w warmińsko-mazurskim dla świń

Hodowla świń w dzisiejszych czasach jest dziedzina bardzo trudną i wymagającą. Przede wszystkim opłacalna jest produkcja na wysoką skalę. Nie ma już gospodarstw utrzymujących kilka świń, chyba, że jest to chów na własne potrzeby bo nie jest to opłacalne. Teraz górują gospodarstwa utrzymujące kilkaset sztuk świń. Najważniejsze w takiej hodowli jest ich żywienie i podawanie odpowiednich pasz aby osiągnąć efekty w postaci żywca.

Wybór pasz w warmińsko-mazurskim dla świni

pasze w warmińsko-mazurskim dla świńPrzede wszystkim hodowcy patrzą przy wyborze pasz na jej skład i stosunek składu paszy do ceny. Cena ma cały czas największe znaczenie. Aby skład paszy miał znaczenie dla zdrowia i przyrostów świń ważna jest jakość składników. Pasze w warmińsko-mazurskim dla świń są sprawdzane podczas produkcji pod względem zapachu, wilgotności, zanieczyszczeń fizycznych czy innych składników. Pasze są podzielone na różne okresy żywienia świń aby można było uzyskać jak najlepsze efekty ekonomiczne. Pasza jest odpowiednia dla loch, również podzielona na okresy ciąży, przygotowania do porodu, laktacji i dla loch luźnych, pasza dla prosiąt: odpowiednio dla okresu ssania, okresu odsadzenia i odchowu, dla loszek w okresach pierwszej i drugiej fazy odchowu oraz dla tuczników w pierwszym i drugim odchowie tuczu. Zachowanie odpowiedniego żywienia w każdej z faz odchowu jest jedną z najważniejszych cech hodowli świń pozwalającej na utrzymanie zadowalających wyników produkcyjnych w całym cyklu odchowu. Pasze muszą być podzielone na podstawowe i dodatki paszowe, które również można zakupić po odpowiedniej cenie. Producenci w warmińsko-mazurskim, ze względu na wiele gospodarstw utrzymujących trzodę chlewna, oferują dodatki w cenie pasz podstawowych. Obecnie oferują również zamianę podstawowego białka w paszach dla świń, czyli śruty sojowej na nasiona roślin strączkowych, które również są dobrym źródłem białka. Przy wyborze pasz najlepiej korzystać z ofert doradców żywieniowych, którzy dobiorą odpowiednią dawkę pasz- bo ważne jest zachowanie proporcji składników pokarmowych również po to, aby zwiększyć odporność świń na różnego rodzaju choroby w tym dotyczące układu pokarmowego. Wybór pasz jest podstawowym działaniem w gospodarstwie.

Żywienie świń niesie ze sobą wiele wyborów dla rolnika- pasza pod względem składu, kosztów, warunków przechowywania jakie stawia producent. Najlepiej skorzystać z doradców, których posiadają firmy paszowe, którzy pomogą dostosować żywienie do warunków gospodarstwa i hodowli świń zarówno do okresu każdej grupy świń oraz do ich liczby, co wyjdzie stosunkowo lepiej ekonomicznie niż żywienie na własną rękę lub własnymi paszami z dodatkiem koncentratów.

Różnorodność pasz w warmińsko-mazurskim dla świń
Przewiń do góry