Samodzielne publikowanie książek

Istnieją teorie, powielane w przestrzeni publicznej, że nie ma możliwości opublikowania książki w sposób samodzielny. Tymczasem, w czasach nowoczesnych jest to bardzo proste i nie wymaga to ogromnych środków. Jeszcze nigdy, publikowanie książek nie było tak proste. A jeżeli swoje książki na własną rękę wydawali Mickiewicz i Słowacki to sensowność takiego rodzaju publikowania wydaje się być łatwa do uwiarygodnienia.

Tyle dróg publikacji ile sposobów odczytu

jak opublikować książkę samemuCzasy nowoczesne dają nam mnóstwo sposobów na wydanie swojej książki. Pytanie, jak opublikować książkę samemu, wydaje się być przeżytkiem i poza gotowymi odpowiedziami w wyszukiwarkach, istnieje mnóstwo wypracowanych mechanizmów samodzielnej publikacji. Pierwszym miejscem publikacji osoby początkującej może być internet. Możemy publikować na blogu, na własnej stronie internetowej, na serwerach udostępniających nam możliwość dzielenia się swoim pisarstwem. Możemy publikować wreszcie w postaci e-book w sklepach internetowych, tych mniejszych i tych większych, gdzie za pozycjonowanie i dopuszczenie do sprzedaży będziemy musieli podzielić się w dużym stopniu zyskiem. Internet daje nam niezliczone możliwości publikacji, gdzie nie musimy mierzyć się z problemami masowej sprzedaży w sensie sprzedaży nośnika materialnego, jakim jest np. książka. Unikamy opłat za druk i opłat za magazynowanie. Nie zajmujemy się odwiedzaniem stacjonarnych księgarni, ponieważ wszelkie formalności dotyczące sprzedaży i wynagrodzenia załatwimy online. W wygodny sposób nawiążemy potrzebne nam kontakty i unikniemy dodatkowych opłat. Dobrą drogą do publikacji swojej książki jest również publikacja w antologiach, udostępnianych przez niezależne wydawnictwa, bądź przez spółki powołane przez młodych autorów. Wówczas, niewielkim kosztem jesteśmy w stanie trafić do dystrybucji w księgarniach. Samopublikowanie stało się nie tyle wartościowe ze względu na niezależność, ale również opłacalne finansowo: czy to na początku drogi z publikowaniem tekstów, czy też będąc zwieńczeniem kariery pisarskiej.

Samopublikowanie wyrosło z nurtów pisartstwa niezależnego, oraz z pisarstwa alternatywnego. Za każdym razem, pisarze alternatywni i niezależni, nie chcąc tracić swobody twórczej i niezależności finansowej, decydowali się samopublikowanie. W konsekwencji, stało się bardziej dochodowe od współpracy z dużym wydawnictwem. Mnogość współczesnych form przekazu pomaga początkującym i doświadczonym autorom przebić się przez gęste sito wydawniczego filtra. Samopublikowanie udowadnia, że przebija się w branży pisarskiej ten, kto potrafi pisać.

Samodzielne publikowanie książek
Przewiń do góry