Soczewki dla osób z astygmatyzm

Wad wzroku jest bardzo dużo. Dobór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych nie jest uzależniony tylko od tego, czy mamy do czynienia z krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością. Pod uwagę musimy wziąć także cały szereg innych schorzeń i to nie zawsze związanych ze wzrokiem. Są nawet osoby, które ze względów zdrowotnych (np. chorujące na nadczynność tarczycy czy cukrzycę) nie powinny w ogóle nosić soczewek. Inne potrzebują bardzo specjalistycznych soczewek. Do tej drugiej grupy należą osoby borykające się z astygmatyzmem.

Astygmatyzm a wybór odpowiednich soczewek 

wygodne soczewki toryczneJedną z częściej występujących wad wzroku jest astygmatyzm. Może on powodować niewyraźne lub nieostre widzenie obiektów zarówno z daleka, jak również z bliska. Wada ta może ujawnić się u każdego niezależnie od jego płci czy wieku. Wiąże się bardzo często z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Szacuje się, że niemal połowa osób korzystających na co dzień z okularów lub szkieł kontaktowych może cierpieć na astygmatyzm. Nic zatem dziwnego, że na rynku bez problemu znajdziemy odpowiednie produkty dostosowane do potrzeb takich osób. Jeśli chodzi o kupno soczewek, osobom cierpiącym na astygmatyzm poleca się zawsze wygodne soczewki toryczne. Tylko taki rodzaj soczewek jest odpowiedni. Czy różnią się one od innych produktów? Przede wszystkim posiadają całkiem inny kształt. Nie przypominają cząstki piłki plażowej, lecz ucięty rogalik, dzięki czemu niwelowane są wszelkie różnice w kształcie oka, zaś światło może idealnie skupiać się na siatkówce. Jeśli cierpimy na astygmatyzm, odpowiednie soczewki kontaktowe może dobrać nam tylko wyspecjalizowany w tym okulista. Lekarz musi wystawić nam stosowną receptę. Pamiętajmy, że nie wystarczy zwykła wizyta u optyka. To niezwykle istotne, ponieważ dobór szkieł kontaktowych dla astygmatyków musi być idealny. Przede wszystkim szkła takie powinny być idealnie zakładane i nie mogą nawet w najmniejszym stopniu się zsuwać lub obracać. Soczewki toryczne mają zazwyczaj specjalną grubszą wypustkę, która umożliwia ich prawidłowe dopasowanie do oka. 

Wybór soczewek jest zawsze niezwykle istotny. W przypadku osób cierpiących na astygmatyzm jest on jednak dodatkowo utrudniony. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Wyboru soczewek nie możemy dokonywać nigdy sami. Nie powinniśmy też sugerować się opiniami optyków. Tylko wizyta u okulisty mające doświadczenie w dopieraniu soczewek może uchronić nas przed dokonaniem niewłaściwego zakupu. Warto ponadto pamiętać, że osoby cierpiące na astygmatyzm muszą nosić soczewki toryczne.

Soczewki dla osób z astygmatyzm
Przewiń do góry