Studnia wchłaniająca deszczówkę

Częstym problemem ludzi mieszkających na peryferiach miast lub na wsiach jest problem z odprowadzaniem wód opadowych zwanych potocznie „deszczówką”. Niekiedy bywa tak, że nie mamy dostępu do sieci umożliwiającej odprowadzanie wody. Bywa tak często na terenach ogródków działkowych i wówczas należy samodzielnie zadbać o to żeby woda z naszej działki nie zalewała sąsiadów.

Odprowadzanie wód opadowych – studnie

studnie chłonneW naszym klimacie niekiedy pada bardzo duża ilość deszczu. Niejednokrotnie zdarza się, że są one powodem licznych podtopień, zalaniem piwnic domów, garaży i obiektów gospodarczych. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to żeby samodzielnie okiełznać ten żywioł zalewający nasze ogrody. Jednym z bardzo skutecznych a zarazem dyskretnych i estetycznych rozwiązań jest zastosowanie studni chłonnych. Wielu z Państwa pewnie nigdy wcześniej nie spotkała się z tym pojęciem. Żeby skutecznie wyjaśnić czym są studnie chłonne należy zacząć od opisania ich kształtu. Studnie chłonne są konstrukcjami (lub niekiedy gotowymi produktami sprzedawanymi w marketach budowlanych) o kształcie przypominającym dzwon. Nie posiadają one dna z racji tego żeby słowo „chłonne” miało rację bytu. Generalnie studnie tego typu służyć mają odprowadzaniu wód opadowych do ziemi a dokładnie do wód gruntowych. Wspominając o tych drugich należy zaznaczyć jak ważne jest umiejscowienie studni chłonnych. Otóż żeby nasz system odprowadzania wody działał sprawnie, efektywnie i bez zbyt długich przestojów to warstwa oddzielająca krawędź dolną studni od wód gruntowych nie może być większa niż 1,5 metra. Trzeba pamiętać, że ta warstwa pełni również funkcję filtrującą. Już wiemy gdzie lokować studnie chłonne jednak wróćmy do konstrukcji samej studni. Jako, że jest ona zlewiskiem wód opadowych to najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie do niej rynien lub drenażu więc musi ona posiadać odpowiednie wloty. Często spotkać możemy całą sieć służącą odprowadzaniu wody. Kluczowym elementem takiej sieci jest główna studnia połączona z kilkoma mniejszymi, z których woda płynie do tej głównej studni chłonnej położonej najniżej. Dzięki temu możemy wybudować małe studzienki w pobliżu swojego garażu, altanki lub wiaty i połączyć ze studnią główną, która zebraną wodę skutecznie odprowadzi.

Ogólnie rzecz biorąc, studnie chłonne są bardzo funkcjonalnym sposobem odprowadzania wody. Dzięki ich zastosowaniu unikniemy problemów z kałużami na naszym trawniku oraz możemy być spokojni o nasze piwnice i garaże. Pojemne studnie będą w stanie zgromadzić i filtrować sporą ilość wody dlatego niekiedy nawet wielkie ulewy nie będą stanowiły zagrożenia.

Studnia wchłaniająca deszczówkę
Przewiń do góry